To pierwszy taki nasz tydzień.

Poza ciągnącą się już dwudziesty dzień wolnością od spraw przedszkolnych (wybraliśmy opcję daj spokój - niech matka pracująca zajmie nasze miejsce w dyżurującej placówce), bez porannych wizyt Babci Hani, w upałach tuż pod niebem, rosnących czwórkach natężających płacz, . Babcia u wnuka pierworodnego, niemal szkolniaka, nie szlocha z tęsknoty (oby!). Zastępstwo zacne - Dziadek D, mój Ojciec - prawdziwy w każdym calu, konkretny, wspaniale gotujący, z wielką wiedzą, mocny w słowach.

To pierwsze nasze miejsce, które nazywamy tak z serdecznością i wielką sympatią (i troską?). Pierwsze, które w życiu z dziećmi tak dobrze mi się kojarzy, ważne, mimo że nikt się tam nie pobrał, nie począł, nie przywitał świata. Żadne z moich dzieci nie postawiło tam pierwszego kroku, nie powiedziało am czy lala. Zobaczyli je w tej samej sekundzie co ja, po raz pierwszy wczoraj i co najzabawniejsze - ostatni raz tego lata z ta długą kończyną, mleczami i pokrzywami.

Sekret dawnego sadu uchyla nam rąbka tajemnicy przedstawiając starego kota wygrzewającego się pod krzakiem aronii, soczystość jabłek nietkniętych przez ręce (i chemię) człowieka, piękny kolor dziewiczej w naszych ustach czerwonej mirabelki, moc dzikich pokrzyw, cudowną woń fioletowych śliwek, które nawet po ścięciu gałęzi - dojrzały i wśród zeschniętych liści wyglądają nieco groteskowo. Wola życia. Rąbek wielkiej, zielonej tajemnicy:

Bałam się tego tygodnia, ale wiem - że może dzięki Naszemu Sekretnemu Miejscu, a może kilku innym przygodom z Dziadkiem Dankiem - Michał pytany we wrześniu o to, co niezwykłego robił w te wakacje - zapomni o stolicy, wyprawie campingowej, spotkaniu z żyrafą, ponad miesiącu wysypiania się niemal do dziewiątej (!!!), lodach truskawkowych przy każdej możliwej (i proponowanej) okazji. Odpowie: jeździłem z dziadkiem cały dzień autobusami, znalazłem sekretne miejsce (z sekretnym kotem i eko śliwkami jak mówi mama), w domu zrobiło się spokojniej, a moi rodzice szukają pracy.

Komentarze

  1. M. im starszy tym przystojniejszy. Cudowna rodzinka <3

    OdpowiedzUsuń
  2. wspaniali Wy! Czytam wszystko po kolei !!!!
    alexanderkwo.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty